Automobil je již v českých končinách standardem. Bez něho si nedokáže většina lidí svůj ani představit, protože by se včas nedopravila do práce, školy a neobstarala větší nákupy.
Počet aut v českých domácnostech oproti minulým letem rapidně roste. Statistiky z roku 2021 ukazují, že se zvýšil o 163 251 na neuvěřitelných 6 290 000 vozů. Nárůst je spojený s vyšším životním standardem, lepšími výdělky a potřebou přemístit se rychle z jednoho místa na druhé. Jenomže vlastnit vůz není jen tak, při pohybu na silnici a dálnici je nutné splnit státem dané požadavky.
Po dálnici nemůžete jezdit bezplatně
Jakmile vjedete na dálnici, je nutné mít dálniční známku. Tento poplatek nabyl platnosti 1. ledna 1995 na základě zákona č. 134/1994 Sb. a je upravován zákonem č. 13/1997 Sb. Předtím byl vybírán je poplatek za dobu, kterou jste se na dálnici pohybovali. Od roku 2007 je nutné uhradit pro vozidla nad 12 tun mýtné a od roku 2008 je mýtné povinností i na určených částech silnic I. třídy. Vyrážíte-li na cestu automobilem nad 3,5 tuny a pod 12 tun, od roku 2010 rovněž zaplatíte.
Elektronická dálniční známka
Od 1. prosince 2020 nastal zlom a vznikla elektronická dálniční známka, která zčásti nahradila tu fyzickou. Je příjemné, že ji zakoupíte na poště, čerpací stanici i na různých portálech, a to s předstihem až 90 dní. Pokud potřebujete ověřit platnost dálniční známky, zjistíte to hned několika způsoby. Pomocí registru dálničních známek nebo na potvrzení o úhradě. Její platnost lze rovněž zkontrolovat skrz Policii ČR a Celní správu ČR. V tomto případě však buďte opatrní, protože nemusí být vaše známka při kontrole validní.
Mějte na paměti, že neplatí elektronická dálniční známka celý kalendářní rok. A kontrola dálniční známka? Sledujte datum jejího pořízení a odpočítejte 365 dní.