Lidé většinou bolest přecházejí. Nevšímají si ji a snaží se ji zahnat léky. Občas jde skutečně jen o přetíženou skupinu svalů nebo náhlou krátkou bolest, která za chvíli odezní. Někdy to trvá hodiny, jindy je to otázka dní. Avšak co dělat s bolestí, která se pravidelně vrací, budí vás ze spánku a zasahuje do běžných činností všedního dne.
Co to je syndrom karpálního tunelu a jak vzniká
Jde o narušení středového nervu v zápěstí, tzv. úžinový syndrom. Jedná se o velmi nepříjemné onemocnění, které vzniká přetížením zápěstí, stále stejným pohybem a dalšími přidruženými věcmi. Týká se to hlavně lidí se sedavým zaměstnáním pracujícím převážně s počítačem. Pokud rukou pohybujete denně 8 hodin na myši, je velká pravděpodobnost, že i vás dříve či později začne toto onemocnění trápit.
Ze začátku se projevuje docela nenápadně. Ruka brní a musíte ji protřepat. Některé věci vám začnou připadat obtížné. Unést nákup, zvednout dítě, zdvihnout ze země těžší květináč apod. Vše, u čeho jsou zapotřebí zápěstí. Začnete se těmto věcem automaticky vyhýbat. Jenže pak se začnete budit i během noci, protože vás bude napadená ruka příliš bolet. Prášky na to moc nezabírají. Spíše jsou nutné rehabilitace, různé prvky na zpevnění zápěstí jako tejpy, bandáže, návleky, někdy i dlahy a v nejhorším případě i operace. Lepší je tedy tomu předcházet. Týká se to hlavně žen, které jsou až čtyřikrát náchylnější k rozvinutí projevů, než je tomu u mužů. Vliv hraje i věk a způsob trávení volného času.
Prevence je na místě
- Co byste rozhodně měli zařadit do každodenního dne je protahování zad a šíje. Protože pokud nebudete správně sedět, zaděláte si i na další problémy a ve vhodném postavení nebude ani vaše ruka a zápěstí. Pokud je totiž ruka dlouho v nesprávné pozici, ohnutá, položená na studeném stole a konající stejný pohyb i několik hodin denně, je tu něco špatně. Odborníci doporučují proto každou půlhodinu ruce protáhnout, promnout, vstát ze židle a narovnat se. Dobré je si zajít pro vodu, opláchnout obličej na záchodě nebo se prostě jen postavit na špičky a ruce natáhnout nad hlavu. Uvidíte, že se po čase budete cítit ihned lépe.
- Skvělým doplňkem je dostat do těla i hodně vitamínu B. Buď formou doplňků stravy anebo ještě lépe přirozeně v potravě. Zařaďte do jídelníčku banány, zelí, játra, špenát, vejce a další.
- Občas postačí, když si jen promnete prsty. Roztáhnete do stran nebo je propletete, předpažíte a přetočíte dlaně od těla pryč. Využít můžete i stěnu. Zapřete se do ní celými dlaněmi i prsty a povolte. Opakujte několikrát za sebou.
Toto jsou preventivní opatření, které by měl dělat každý, kdo provádí opakovanou manuální činnost, hlavně s počítačem. Pokud už se problém ukáže, nesnažte se jej obejít, ale řešte ihned. Třeba předejdete operacím. I když ani ta není nijak ohrožující. Jedná se o cca dvacetiminutový zákrok a týden mít na ruce dlahu. Pak už se většinou bolest nevrátí.
Dalším doplňkem léčby pak může být 3D pulzní terapie Biomag, kterou doporučí lékař. Neléčí přímo daný syndrom karpálního tunelu, ale může utlumit bolesti v zánětu nervu a snížit případný otok, který se může nacházet v postižené oblasti.